Dyrygenci

Miłosz Bogić – dyrygent

Reżyser dźwięku i dyrygent chóralny o polsko-serbskim pochodzeniu. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach prof. Krzysztofa Kusiela-Moroza (dyrygentura), prof. Andrzeja Bohdanowicza (reżyseria dźwięku w filmie i telewizji) oraz prof. Krzysztofa Kuraszkiewicza (reżyseria muzyczna). Od 2018 współpracuje z macierzystą uczelnią w roli wykładowcy.

Od najmłodszych lat związany z muzyką i śpiewem cerkiewnym. Absolwent Letniej Szkoły Śpiewu Cerkiewnego „Korneliju u spomen”, Sremskie Karłowice (Serbia 2008, 2009) oraz Akademii Muzyki Prawosławnej (Sankt Petersburg 2015). Lektor (od 2015) i dyrygent chóru młodzieżowego (od 2019) Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Zawodowo zajmuje się głównie postprodukcją dźwięku w filmach fabularnych oraz innych formach audiowizualnych. Jako reżyser dźwięku ma na swoim koncie także liczne nagrania muzyki chóralnej, min. płyty CD Chopin University Chamber Choir „Drrrum Danadam – Polish Songs From Kurpie” (DUX, 2018) oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego „Stanisław Moryto – In Memoriam”, za które kolejno w 2020 i 2021 roku otrzymał nominacje do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej “Fryderyk”.

Założyciel, dyrygent i kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”, działającego od 2016 roku pod patronatem Wydziału Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki UMFC w Warszawie. Wraz z zespołem został laureatem Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Cantu Gaudeamus”, oraz wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. W 2020 roku, na wydanej przez zespół pierwszej płycie “Z Betlejem Nowina” miał swój udział nie tylko jako dyrygent i reżyser dźwięku, ale także kompozytor. Posłuchaj: Varslavia – Dnies’ Christos (Днесь Христос). W 2021 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów Muzyki Cerkiewnej za opracowanie hirmosu 9 pieśni Kanonu Wielkiej Soboty – „Nie rydaj mienie mati”

Muzyka cerkiewna to jego wielka pasja i powołanie. Swoim działaniem stara się przyczynić do tego, aby była ona na stałe obecna w polskim akademickim środowisku muzycznym.

Justyna Nowak – dyrygent asystent

Absolwentka Rytmiki oraz Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kompozytorka, zawodowo nauczycielka przedmiotów muzycznych. Przez wiele lat chórzystka oraz członkini wielu renomowanych zespołów: dawniej Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” oraz Chóru Dziewczęcego “Cantabile”, z którym zdobyła Grand Prix na 44. Festiwalu “Legnica Cantat” i koncertowała we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Belgii, Niemczech i Czechach. Obecnie członkini Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, z którym koncertowała w wielu krajach Europejskich, podczas tournée w Brazylii, a także występowała na deskach Teatru Polskiego, Matecznika Mazowsze. 

W trakcie studiów była członkinią Chopin University Chamber Choir, z którym zdobyła Grand Prix na XXI Łódzkim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantio Lodziensis”, występowała na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, brała udział w wystawieniu opery “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz wykonywała “Requiem” Alfreda Schnittke na scenie Filharmonii Narodowej.

W Zespole Muzyki Cerkiewnej“Varslavia” realizuje się nie tylko jako chórzystka, ale również jakodyrygent-asystent i kompozytorka – kolęda ukraińska “W Wyflejemi Nowyna”w jej opracowaniu została utworem promującym pierwszą płytę zespołu pt.“Z Betlejem Nowina”. Posłuchaj: Varslavia – W Wyflejemi Nowyna (В Вифлеємі Новина)