Dyrygenci

Miłosz Bogić – dyrygent

Reżyser dźwięku i dyrygent chóralny o polsko-serbskim pochodzeniu. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach prof. Krzysztofa Kusiela-Moroza (dyrygentura), prof. Andrzeja Bohdanowicza (reżyseria dźwięku w filmie i telewizji) oraz prof. Krzysztofa Kuraszkiewicza (reżyseria muzyczna). Asystent w Katedrze Reżyserii Dźwięku macierzystej uczelni.

Od najmłodszych lat związany z muzyką i śpiewem cerkiewnym. Absolwent Letniej Szkoły Śpiewu Cerkiewnego „Korneliju u spomen”, Sremskie Karłowice (Serbia 2008, 2009) oraz Akademii Muzyki Prawosławnej (Sankt Petersburg 2015). Lektor (od 2015) i dyrygent chóru młodzieżowego (od 2019) Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Zawodowo zajmuje się głównie postprodukcją dźwięku w filmach fabularnych oraz innych formach audiowizualnych. Jako reżyser dźwięku ma na swoim koncie także liczne nagrania muzyki chóralnej, min. płyty CD Chopin University Chamber Choir “Drrrum Danadam – Polish Songs From Kurpie” (DUX, 2018) oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego “Stanisław Moryto – In Memoriam”, za które kolejno w 2020 i 2021 roku otrzymał nominacje do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej “Fryderyk”.

Założyciel, dyrygent i kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”, działającego od 2016 roku pod patronatem Wydziału Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki UMFC w Warszawie. Wraz z zespołem został laureatem Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, Międzynarodowego Konkursu Chóralnego “Cantu Gaudeamus”, oraz wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. W 2020 roku, na wydanej przez zespół pierwszej płycie “Z Betlejem Nowina” miał swój udział nie tylko jako dyrygent i reżyser dźwięku, ale także kompozytor. Posłuchaj: Varslavia – Dnies’ Christos (Днесь Христос). W 2021 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów Muzyki Cerkiewnej za opracowanie hirmosu 9 pieśni Kanonu Wielkiej Soboty – “Nie rydaj mienie mati”

Muzyka cerkiewna to jego wielka pasja i powołanie. Swoim działaniem stara się przyczynić do tego, aby była ona na stałe obecna w polskim akademickim środowisku muzycznym.

Justyna Nowak – dyrygent asystent

Absolwentka Rytmiki oraz Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kompozytorka, zawodowo nauczycielka przedmiotów muzycznych. Przez wiele lat chórzystka oraz członkini wielu renomowanych zespołów: dawniej Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” oraz Chóru Dziewczęcego “Cantabile”, z którym zdobyła Grand Prix na 44. Festiwalu “Legnica Cantat” i koncertowała we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Belgii, Niemczech i Czechach. Obecnie członkini Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, z którym koncertowała w wielu krajach Europejskich, podczas tournée w Brazylii, a także występowała na deskach Teatru Polskiego, Matecznika Mazowsze. 

W trakcie studiów była członkinią Chopin University Chamber Choir, z którym zdobyła Grand Prix na XXI Łódzkim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantio Lodziensis”, występowała na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, brała udział w wystawieniu opery “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz wykonywała “Requiem” Alfreda Schnittke na scenie Filharmonii Narodowej.

W Zespole Muzyki Cerkiewnej“Varslavia” realizuje się nie tylko jako chórzystka, ale również jakodyrygent-asystent i kompozytorka – kolęda ukraińska “W Wyflejemi Nowyna”w jej opracowaniu została utworem promującym pierwszą płytę zespołu pt.“Z Betlejem Nowina”. Posłuchaj: Varslavia – W Wyflejemi Nowyna (В Вифлеємі Новина)

Ewa Roszkowska - dyrygent, korepetytor

Absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Studiowała na kierunkach „prowadzenie zespołów muzycznych”, „dyrygentura chóralna” i „wokalistyka chóralna”. Pochodzi z Olsztyna, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fletu poprzecznego. Swoje pierwsze doświadczenia za śpiewem i chóralistyką zdobywała śpiewając w Chórze Dziewczęcym „Cantabile” prowadzonym przez Agatę Wilińską. Z „Cantabile” uczestniczyła i wygrywała w wielu konkursach w Europie, m.in. I miejsce na European Music Festival for Young People w Neerpelt w Belgii, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu „O Warmio Moja Miła”, Grand Prix i Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana na 44. Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat”. Związana była także z Chórem Kameralnym „Collegium Musicum”, prowadzonym przez Janusza Wilińskiego. Po przyjeździe na studia do Warszawy była chórzystką reprezentacyjnego chóru uczelnianego „Chopin University Chamber Choir”. W tym czasie zaśpiewała partie chóralne w operach: „Oniegin” P. I. Czajkowskiego, „Straszny Dwór” S. Moniuszki, „Cavalleria Rusticana” P. Mascagniego, wielkie dzieła wokalno-instrumentalne: „Stabat Mater” K. Szymanowskiego, fragmenty „Eliasza” F. Medelssohna-Bartholdy, „Requiem” A. Schnittke i wiele innych. Współpracowała także jako chórzysta doongażowany z Warszawską Operą Kameralną, przy obu Pasjach i Oratorium na Boże Narodzenie J. S. Bacha. Obecnie związana jest z „Heroes Orchestra”, gdzie jest chórmistrzynią, solistką i chórzystką. Z Zespołem Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” współpracuje już od wielu lat. Od 2022 roku opiekuje się zespołowym rozśpiewaniem, próbami sekcyjnymi i indywidualnymi zajęciami z emisji głosu.