Serbia
W czerwcu 2019 roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w VI Międzynarodowym Festiwalu “Muziczki Edikt”, odbywającym się w Niszu, w Serbii.
Nasza podróż stanowiła nie tylko misję kulturalną, ale też doświadczenie duchowe. Przystankami na trasie najczęściej były cerkwie i monastery – wiekowe, nasiąknięte historią, zamierzchłą i współczesną. W każdym miejscu staraliśmy się zostawić cząstkę siebie, czyli modlitwę i muzykę, którą razem tworzymy. Echa dźwięków być może osiadły gdzieś na murach, wsiąkły w ściany i mamy nadzieję we wspomnienia gospodarzy i pielgrzymów. Dopełnieniem okazało się uczestnictwo naszego Zespołu w św. Liturgii w dzień święta parafialnego soboru w Niszu – Zesłania Ducha Świętego. W tej cerkwi dzień później występowaliśmy w ramach festiwalu „Muziczki Edikt”. Kulminacja emocji i świadomość prezentacji wielomiesięcznych przygotowań stworzyła napięcie i skupienie, jakiego nie dane było nam wcześniej przeżywać. Koncert zdecydowanie wzmocnił nasze siły i wiarę w umiejętności, nad którymi na co dzień pracujemy. Po koncercie dziękowaliśmy sobie ze wzruszeniem. Usłyszeliśmy jedność i osobiste zaangażowanie. A może każdy usłyszał dla siebie w tym miejscu coś innego? Z pewnością.
Udział w festiwalu pozwolił nam na poznanie międzynarodowego grona chórzystów. Mieliśmy okazję do wspólnych rozmów, śpiewu i tańca. Każdy chór cechował się inną specyfiką wykonywania utworów, podejścia do słuchacza, techniki śpiewu, dlatego cieszyliśmy się z szansy czerpania od siebie wzorców do rozwoju. Jednak przede wszystkim udało nam się lepiej poznać siebie nawzajem – znajomych i przyjaciół z Zespołu, na których wyczekuje się na cotygodniowych próbach. Na wytworzenie takiej atmosfery miało bez wątpienia wpływ ciepłe przyjęcie serbskich gospodarzy, ich troska, gościnność i życzliwość. Oprócz piękna narodu, pokazali nam również piękno swego kraju. Niezwykłe pejzaże Kosowa i Metochii, klimatyczne belgradzkie uliczki, nastrojowy nurt Niszawy, zielone górskie zbocza poprzecinane strumieniami są, już po powrocie, tłem dla naszych wspomnień o drodze zmieniającej nas bezpowrotnie.
W wydarzeniu brały udział zespoły z całego świata – Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Białorusi, Rosji, Polski i Serbii, a także Meksyku czy USA. Podczas koncertu wykonaliśmy zróżnicowany, starannie dobrany program, w którym znalazły się utwory takich kompozytorów jak Stefan Mokranjac, Paweł Czesnokow, Dmitrij Bortnianski, Piotr Czajkowski, ale także utwór autorstwa naszego dyrygenta – Miłosza Bogicia. Występ rozpoczęliśmy jednak od wykonania hymnu Gaude Mater Polonia oraz Bogurodzicy – najstarszej polskiej pieśni religijnej, co spotkało się z zainteresowaniem i aprobatą publiczności.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie Gospodarzom – Chórowi Towarzystwa Śpiewaczego „Branko” Нишка црквена певачка дружина ”Бранко” – Church choral society ”Branko”,
sponsorom, bez których ten projekt nie byłby możliwy:
Fundacja Hagia Marina
Centrum Kultury Prawosławnej im. świętych Cyryla i Metodego w Warszawie
Pogotowie Nadrukowe
oraz Wam, wspierającym nas poprzez serwis zrzutka.pl
Ciekawostka: W Katolickim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niszu znajdują się kunsztowne mozaiki, wykonane przez o. Marko Ivana Rupnika – artystę, który wykonał także mozaiki zdobiące Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
tekst: Magdalena Nazaruk-Pieczarka/Maria Wawrzyniak
zdjęcia: Waldemar Jundo